W połowie maja Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek opublikował analizy dotyczące podatków płaconych przez podmioty działające na rynku aptecznym. Wysnuwał też daleko idące wnioski, że w ciągu 5 lat do budżetu państwa, przez działania sieci aptecznych wpłynęły tylko 1,4 mld zł, choć powinno 3,6 mld zł. Według ZAPPA sieci zapłaciły ponad 5 razy mniej podatku CIT niż apteki indywidualne, generując dwukrotnie większy obrót. Ministerstwo Finansów uważa jednak, że wnioski ZAPPA nie znajdują odzwierciedlenia w danych resortu.

Kilka dni temu odpowiedzi na interpelację posłanki Nowogórskiej, udzieliło Ministerstwo Finansów. Przedstawione przez resort informacje poddają w wątpliwość wnioski płynące z analizy ZAPPA. Ministerstwo przyznaje, że prawidłowe są dane przedstawione w raporcie ZAPPA dane dotyczące wpływów w latach 2015-2019 z tytułu:

  • podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości: 218,3 mln zł,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości: 1,49 mld zł.

Resort wskazuje jednak też, że dotyczą one tylko i wyłącznie wpływów z podatków dla podklasy branży wg kodu PKD 47.73.Z (sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach). Podklasa ta obejmuje sprzedaż detaliczną wyrobów farmaceutycznych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, w tym w aptekach.

Więcej na: mgr.farm

Interpelacja poselska

Pin It on Pinterest

Share This