Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, przypadający 14 maja, przebiega w Polsce równolegle ze startem pilotażu w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Resort zdrowia zapowiada, że to dopiero początek planowanego rozwoju zawodu farmaceuty w kierunku sprawowania opieki farmaceutycznej i udzielania usług dla pacjentów.

W Polsce pracuje prawie 38 tysięcy farmaceutów (posiadających prawo wykonywania zawodu), z czego zdecydowana większość – prawie 26 tys. – w aptekach ogólnodostępnych. Każdego dnia odwiedza je 2 mln pacjentów. To wielki potencjał dla wstępnej diagnostyki i działań profilaktycznych. W wielu państwach trwa obecnie zmiana paradygmatu zawodu farmaceuty. Wobec niedoborów lekarzy i pielęgniarek farmaceuci  odciążają systemy opieki zdrowotnej: szczepiąc, realizując proste badania diagnostyczne, przedłużając recepty, realizując działania z zakresu promocji zdrowia czy wykonując przeglądy lekowe.

Usługi dają tym farmaceutom, którzy wybierają pracę w aptece, poczucie misji i większą satysfakcję z pracy po wymagających studiach. Możliwości jest wiele i za granicą w zależności od warunków, potrzeb systemu i chęci farmaceuci mogą dokształcać się w wybranych przez siebie kierunkach – przekonuje Marcin Piskorski, Prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Także polscy pacjenci z entuzjazmem odbierają ten kierunek. Z badania wykonanego pod koniec kwietnia br. przez Opinia24 na zlecenie PharmaNET wynika, że prawie 60% Polaków chce mieć możliwość zapoznania się z zakresem oferowanych usług i opieki farmaceutycznej w aptekach. Co czwarty respondent odczuwa silną potrzebę dostępu do takich informacji.

Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia już niedługo farmaceuci zyskiwać będą nowe kompetencje w systemie. W kolejce czeka już m.in. możliwość kontynuacji recepty. Jak pokazuje przeprowadzone przez nas badanie, niezbędne jest nie tylko zapewnienie pacjentom dostępu do samej usługi czy świadczenia opieki farmaceutycznej, lecz także odpowiedniej informacji na temat jej istnienia w danej placówce aptecznej – dodaje Marcin Piskorski.

Informacje o badaniu:
Badanie zostało zrealizowane w dniach 24-28.04.br. na reprezentatywnej próbie badawczej mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej (N=1025) techniką wywiadów telefonicznych (CATI).

Źródło informacji na temat liczby farmaceutów w systemie:
GUS (2023), Zdrowie i ochrona zdrowia w 2022 r., Warszawa, Kraków.

Pin It on Pinterest

Share This