Jak podaje Kancelaria DZP w ostatnich miesiącach niemiecki Minister Zdrowia Jens Spahn wprowadził nowe przepisy dotyczące usług kurierskich, dzięki którym porady farmaceutyczne wiążące się z dostawą leków mogą odbywać się także za pomocą telefarmacji. W takim przypadku nie jest wymagane, aby leki wypisane do doręczenia były doręczane tylko i wyłącznie przez personel farmaceutyczny, jeśli uprzednio odbyła się porada telefoniczna lub za pomocą narzędzi video. W związku z tym, w minionych tygodniach na niemieckim rynku aptecznym pojawiły się pierwsze tego typu oferty.

Najnowszą ofertą z dziedziny telefarmacji jest propozycja dostawcy usług aptecznych, apotheken.de, która jest skierowana do zarówno wszystkich aptek oraz także do pacjentów, którzy potrzebują nabyć lek na receptę. Po odbyciu telefarmaceutycznej porady, kurier apteczny może odebrać od pacjenta receptę i dostarczyć mu leki. Co więcej, do końca sierpnia tego roku, można będzie używać jej bezpłatnie, a następnie, opłata wynosić ma 25,40 Euro miesięcznie. Apteki, które decydują się na to rozwiązanie, muszą mieć możliwość włączenia się przez portal mein.apotheken.de do bazy przez wyszukiwarkę internetową. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent otrzymuje kod, za pomocą którego może otworzyć okno rozmowy z farmaceutą.

Zdaniem niemieckiego Ministra Zdrowia pandemia koronawirusa sprawiła, że zapotrzebowanie na rozwiązania telefarmaceutyczne wzrosło skokowo. Dzięki łatwości obsługi wideokonferencji lub czatu pacjenci nie mają oporów przed korzystaniem z takiej formy konsultacji, tym bardziej gdy mają pewność, że rozmawiają ze specjalistą. Minister podkreśla również,  że farmaceuci mogą w ten sposób wypełnić swoje zadanie poprzez zaopatrywanie w leki, nawet bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

W tym miejscu warto wspomnieć, że obecne przepisy polskiego prawa nie pozwalają na dostawę leków na receptę do domu czy do paczkomatu, dlatego zakup musi odbywać się w aptece.

Więcej na: www.dzp.pl/

Pin It on Pinterest

Share This