Przestawiamy kolejny raport obrazujący, że liczba aptek i punktów aptecznych spada. W tej edycji raportu FarmaProm przedstawia zmiany w liczebności aptek / podmiotów jak i potencjałów sprzedaży, jakie zaszły podczas trzeciego kwartału roku 2021.

Jak czytamy w raporcie w 3 kwartale otworzono 69 nowych aptek i punktów aptecznych, podczas gdy zamknięto aż 162 – oznacza to, że ilość punktów sprzedaży zmalała o 93.

Według danych liczba aptek w Polsce zmalał o 81 – a to głównie z powodu zamknięć aptek w szerokiej kategorii Podmiotów Indywidualnych oraz Sieci. Całkowita liczba punktów aptecznych spadła o 12. Największy spadek odnotowano natomiast w wąskiej kategorii 4PS. W chwili obecnej, 22,4% PS znajduje się pod kontrolą 18 największych Podmiotów Sieciowych (0,35% wszystkich podmiotów w Polsce), które odpowiadają za blisko 36% potencjału. Ze wszystkich podmiotów w kraju, Sieci mają stanowić 6,9% i kontrolują sprzedaż 47,9% PS. Także każdy z szerokich segmentów rynku odnotowuje spadek PS. Z kolei patrząc na wąskie kategorie, tylko podmioty z 3PS, a także sieci 50-99 PS i 100+ PS odnotowują wzrosty aptek – przeważnie za sprawą przejęć PS innych podmiotów. Liczba podmiotów w naszym kraju ma wynosić 5 178 i jest to spadek w porównaniu do poprzedniego raportu, o 45. Spadek ten jest odnotowywany w kategorii Podmiotów Indywidualnych. Wśród pozostałych segmentów – Małe Sieci oraz Sieci mają notować łączny spadek o 6 podmiotów.

Pełna treść raportu dostępna – PDF

Więcej na: mgr.farm

Pin It on Pinterest

Share This