Podczas Ogólnopolskiego Kongresu „Pacjent w centrum uwagi”, który odbył się 27 marca br. dużym zainteresowaniem cieszył się wykład mgr farm. Kingi Stojek – Kierownik DOZ Apteki w Wielkiej Brytanii. Farmaceutka podzieliła się tym, jak wdraża opiekę farmaceutyczną we własnej praktyce w UK. 90% z 11,7 tys. aptek w Anglii posiada pokój konsultacyjny. Farmaceuci, by świadczyć każdą z kilkunastu usług finansowanych przez NHS muszą przejść specjalny kurs. Zazwyczaj trwa on zaledwie 1 dzień (np. przygotowanie do podawania sezonowych szczepionek na grypę).

– „Apteki w Wielkiej Brytanii oferują cały szereg usług farmaceutycznych, zaadresowanych do pacjenta. Usługi dzielą się na te na poziomie krajowym i lokalnym, a ich gama jest bardzo szeroka. Wszystkie usługi są kontraktowane przez NHS, czyli system służby zdrowia na Wyspach i finansowane głównie ze środków publicznych i polis zdrowotnych.” – tłumaczy Kinga Stojek z apteki w Londynie.

W Wielkiej Brytanii farmaceuta to nie tylko człowiek sprzedający leki w aptece – jego rola wykracza dalece poza tę kwestię. Zadaniem farmaceuty jest bycie opiekunem pacjenta – osobą, do której w każdej chwili można się zwrócić o poradę w zakresie różnych aspektów choroby czy nawet drobnych dolegliwości. Wszystko to możliwe jest dzięki szeregowi usług z dziedziny zdrowia publicznego, z których pacjenci mogą skorzystać w aptekach.

Więcej na: newsrm.tv

Pin It on Pinterest

Share This