Zachęcamy do lektury artykułu Partyka Słowika dotyczącego nielegalnego wywóz medykamentów oraz problemu z egzekwowaniem sankcji finansowych w tym temacie.

Z ponad 96 mln zł kar nałożonych przez głównego inspektora farmaceutycznego na „wywozowców” państwo nie wyegzekwowało ani złotego – przyznał resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską.

W stosunku do kar nałożonych w 2018 r., po przeprowadzeniu bezskutecznego postępowania upominawczego, zostały wystawione tytuły wykonawcze i wszczęta została egzekucja administracyjna. Gdy zaś idzie o kary z 2019 r., w jednym przypadku zakończyło się postępowanie upominawcze, w drugim zaś skierowano pierwsze wezwanie do zapłaty.

– To doskonały przykład na pokazanie tego, dlaczego nielegalny wywóz leków tak bardzo się w Polsce rozwinął. Bezkarność rozzuchwala. „Wywozowcy” przecież doskonale wiedzieli, że nie grozi im żadna realna odpowiedzialność – wskazuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zgadza się z nim Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

– Niestety, od lat mamy festiwal nieskutecznych działań, które nie poprawiają sytuacji. Ba, zmieniają ją najczęściej na gorsze, gdyż przestępcy sobie doskonale radzą, a uczciwi przedsiębiorcy mają więcej obowiązków – twierdzi.

Więcej na: serwisy.gazetaprawna.pl

Pin It on Pinterest

Share This