42-letni farmaceuta – właściciel apteki z własnej inicjatywy zaczął dostarczać leki za pomocą drona do pacjentów w podeszłym wieku, mieszkających na prowincji, z dala od aptek. Pacjenci są zachwyceni, że niezbędne do życia leki dosłownie spadają im z nieba.

Gdzie tego typu innowacje tak dobrze się przyjmują? Niestety nie w Polsce. Innowacyjne rozwiązanie zaproponował portugalski farmaceuta, zaniepokojony tym, jak wiele starszych osób mieszka samotnie w wyludniających się wioskach i miasteczkach.

W Polsce najprawdopodobniej podobna inicjatywa spotkałaby się z krytyką środowiska i karą od #WIF. W Portugalii Krajowe Stowarzyszenie Aptek (ANF, powiązane z portugalskim resortem zdrowia) przyznało właśnie nagrodę za to ciekawe rozwiązanie w dziedzinie farmacji pomysłodawcy – mgr farm. Hugo Angelo.

Czy podobne rozwiązania będą kiedyś możliwe w Polsce? Zamiast „motywować” do otwierania aptek na terenach wiejskich (gdzie zazwyczaj apteka ma większe ryzyko generowania strat) poprzez restrykcyjne kryteria geograficzne i demograficzne, może lepiej zezwolić na tego typu innowacje?

Więcej na: TVN24 BiS
https://tvn24bis.pl/…/portugalia-drony-dostarczaja-lekarstw…

Pin It on Pinterest

Share This