W poniedziałek 24 stycznia podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 27 stycznia w aptekach będzie można wykonać bezpłatny test antygenowy na COVID-19. Zarysował też wymagania, jakie będą musiały spełnić testujące apteki.

Zgodnie z przedstawioną strategią farmaceuci w aptekach będą mogli nie tylko wykonać testy w kierunku COVID-19 (testy antygenowe) ale również inne badania diagnostyczne takie jak:

  • badanie podstawowych parametrów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi;
  • pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR);
  • test stężenia glukozy we krwi;
  • kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy);
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

 – Proponowana inicjatywa zmierza również w kierunku lepszego zagospodarowania potencjału farmaceutów, jako doskonałych specjalistów w dziedzinie farmakoterapii, zwłaszcza, że już obecnie posiadają możliwość szczepienia przeciwko COVID–19, ale i grypie. W związku z powyższym, wydaje się że proponowana inicjatywa stanowi naturalne przedłużenie działań ukierunkowanych na wykorzystanie potencjału tej grupy zawodowej w działaniach około–epidemicznych – czytamy w dokumencie.

Więcej na: mgr.farm

Pin It on Pinterest

Share This