W sobotę (13 lipca) w Warszawie politycy KO i zaproszeni eksperci debatowali, jak uzdrowić polską ochronę zdrowia. Dyskusję o zdrowiu w ramach dwudniowego Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej podzielono na trzy panele tematyczne: „Więcej pieniędzy na zdrowie, uproszczenie systemu”, „Lekarz bliżej pacjenta” oraz 'Szybka pomoc, przyjazny szpital”.

– PO już ponad półtora roku temu proponowała Pakt dla Zdrowia. Z akcyzy na alkohol i używki do budżetu wpływa 30 mld zł rocznie. Gdyby te pieniądze oznaczyć jako środki na ochronę zdrowia, dochodzimy do kwoty 6 proc. PKB natychmiast, a nie w trybie opóźnionym – mówił senator PO prof. Tomasz Grodzki.

KO może stopniowo uzupełniać luki kadrowe, a „jednym ze sposobów, który czeka, jest ogromna armia wykształconych farmaceutów”. – 35 tys. osób zostało w Polsce sprowadzonych do roli sprzedawców. W Anglii 80 proc. szczepień wykonują farmaceuci. Oferują drobne porady, pomiary spirometryczne. Druga wykształcona armia to pielęgniarki, z których korzystamy w ograniczonym zakresie – wskazywał senator.

Więcej na: rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest

Share This