Leki to druga pod względem popularności kategoria produktów, które Polacy kupują w Internecie. Ustępują tylko miejsca sprzętowi elektronicznemu.
Choć w polskich aptekach internetowych dostępne są jak na razie tylko preparaty wydawane bez recepty, tego typu platformy w Internecie cieszą się wśród użytkowników dużą popularnością. Zgodnie z raportem Mobile Institute dla Izby Gospodarki Elektronicznej, na który powołuje się Rzeczpospolita, 30% respondentów kupuje lekarstwa w stacjonarnych aptekach, prawie tyle samo (28%) wybiera apteki internetowe, a co piąty ankietowany wymienił platformy internetowe, typu Allegro, na których można znaleźć stosowny rozdział.
Jak wyjaśnia prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET Marcin Piskorski, rynek sprzedaży internetowej bardzo szybko rozwija się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Z tego względu coraz popularniejsze stają się apteki internetowe, gdyż pozwalają korzystać ze wszystkich przywilejów e-handlu. Zakupy można robić w dowolnym dniu o najlepszej dla pacjenta porze, bez potrzeby wychodzenia z domu, oszczędzając czas – mówi Piskorski.
„Poza tym w sieci w wygodny sposób pacjent może porównać ceny oraz inne parametry produktów i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Idąc z duchem czasu zapewne coraz częściej będziemy sięgać po zakupy w Internecie, również leków, kosmetyków, wyrobów medycznych czy suplementów diety” – wyjaśnia Marcin Piskorski.
Zakupy w aptece internetowej są w 100% bezpieczne. Są one bowiem objęte pełnym nadzorem ze strony takich instytucji jak WIF czy Sanepid. Legalne apteki internetowe zaopatrują się w leki w tych samych hurtowniach farmaceutycznych co apteki stacjonarne. Są one również objęte obowiązującym w całej Unii Europejskiej systemem weryfikacji autentyczności leków, który ma na celu zapobieganie wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji. Nie ma więc możliwości, aby zakupić w nich sfałszowane czy przechowywane w nieodpowiednich warunkach produkty.
Więcej na: pl.sputniknews.com