Cyfryzacja ochrony zdrowia postępuje, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia by wykorzystać możliwości technologii. Nie możemy jednak przy tym zapominać o osobach, które z tych rozwiązań nie korzystają – to jedne z wniosków z debaty podczas Forum Ekonomicznego, którą prowadziła Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu CowZdrowiu.pl.

Jednym z uczestników tej debaty był Marcin Piskorki prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Zwrócił on uwagę na klika najważniejszych z punktu widzenia branży aptecznej aspekty, które wymagają zmian prawnych, by w pełni wykorzystać potencjał jaki drzemie w cyfryzacji usług zdrowotnych.

W 2019 r. była szansa na zajęcie się tematem dowozu leków do pacjenta – Ministerstwo Zdrowia chciało umożliwić dostarczanie przepisanych na recepcie leków i refundowanych wyrobów medycznych do pacjentów niepełnosprawnych. Niestety, w wyniku działań antypacjenckiego lobby wycofało się z tych propozycji. Gdyby wtedy wprowadzono mądre prawo, można by je szybko dostosować do czasów pandemii np. rozszerzając grupę uprawnionych do osób na kwarantannie. Świat idzie do przodu, a leki dostarczają pacjentom pracownicy aptek, firmy kurierskie, kierowcy Uber lub drony. Należy zwrócić uwagę, że wciąż stoimy w miejscu pozwalając, by te rozwiązania wchodziły do kraju bez dobrej legislacji poprzedzonej debatą społeczną.

W panelu uczestniczyli także: prof. Gertruda Uścińska – prezes ZUS, Jakub Gołąb – Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji w Biurze Rzecznik Praw Pacjenta i Marcin Bruszewski – Dyrektor Generalny ds. Rynków Direct CEE w Philips.

Więcej na: cowzdrowiu.pl

Pin It on Pinterest

Share This